Adiam PHOENIKS to profesjonalna tarcza diamentowa przeznaczona do cięcia najtwardszych materiałów: gresów, płytek klinkierowych, dachówek, granitu oraz marmuru, a także glazury i terakoty o mniejszej twardości. Zastosowano w niej ciągły segment o wysokości 10 mm. Został on laserowo ponacinany, przy czym każde nacięcie przechodzi przez korpus stalowy tarczy i przyjmuje w nim kształt odwróconego znaku zapytania. Zastosowanie takich nacięć ma na celu redukcję naprężeń cieplnych w segmencie tnącym i w dysku stalowym. Dzięki temu możliwe jest zachowanie prostolinijności i efektywności cięcia podczas obróbki długich elementów, co może prowadzić do silnego rozgrzania segmentu i może powodować jego odkształcenia. W przypadku tarcz Adiam PHOENIKS nie ma znaczenia, czy tarcza jest nowa czy prawie całkowicie zużyta – pod względem efektywności, dokładności i jakości cięcia efekt jest taki sam.
Tarcze AdiamPHOENIKS nie są produkowane w średnicach 115 i 125 mm, najczęściej stosowanych do cięcia na sucho z użyciem szlifierek kątowych. Dostęne są w zakresie średnic od 150 mm, 180, 200, 230, 250, 300 i 350 mm. Średnice te pozwalają w pełni pokryć zakres wymagań użytkownika zarówno ze względu na wymaganą głębokość cięcia, jak i na posiadaną piłę stołową.
W testach Gazety Narzędziowej sprawdzana była tarcza Adiam PHOENIKS o średnicy 300 mm w cięciu na mokro. Do jej napędu wykorzystano piłę stołową o mocy 2,2 kW i obrotach 2800/min. Piłą z użyciem tarczy Adiam PHOENIKS wykonano cięcia podłogowych płyt gresowych, płytek klinkierowych podłogowych, szkliwionych klinkierowych podłogowych, marmuru oraz szkliwionych ściennych. Przedmiotem prób była ocena jakości cięcia. Podczas wszystkich wykonanych cięć wymienionych wyżej materiałów uzyskano po przecięciu czyste krawędzie, które nie wymagają dodatkowego doszlifowania. Ich jakość w skali 10-stopniowej oceniono na +9. Podczas cięcia nie wystąpiły problemów ze stosowaniem lekkiego posuwu, który daje najlepsze jakościowo rezultaty. Tarcza Adiam PHOENIKS łatwo bowiem wchodzi w materiał. Proces cięcia można ściśle kontrolować i dobierać szybkość obróbki do założonej jakości.
Tarcza diamentowa Adiam PHOENIKS przeznaczona jest głównie dla profesjonalistów, którzy cenią sobie czyste i dokładne cięcia.
Tarcze diamentowe służą do cięcia i szlifowania różnych rodzajów materiałów. Przydają się one zarówno na budowach, jak i warsztatach i wielu innych miejscach, w których wykonuje się prace ręczne. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje tarcz diamentowych i do jakich zadań są przeznaczone.
Technologia produkcji tarcz diamentowych jest dziś już bardzo dobrze dopracowana. Wykonuje się je ze stali podwyższonej jakości a segmenty tnące ze zgrzewanych proszków metali i kryształów diamentów syntetycznych. Podczas produkcji tarcz prasuje się na zimno a potem zgrzewa specjalną mieszankę metali i kryształów diamentu. Następnie segment przytwierdza się do rdzenia tarczy :
Jeżeli chodzi o zastosowanie i przeznaczenie, można wyróżnić kilka rodzajów tarcz diamentowych:
* z segmentem ciągłym – posiadają one gładki, wykonany bez przerw wieniec z diamentów umieszczony na odwodzie tarczy, wykorzystuje się je przede wszystkim do cięcia bardzo twardych płytek ceramicznych, kiedy ważna jest jakość uzyskanego rzazu ( brak odprysków )
* segmentowe – posiadają one diamentowe wieńce w postaci oddzielonych od siebie odcinków. Sprawdzają się one doskonale przy cięciu różnych materiałów budowlanych, pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie wszelkich prac.
* z segmentem turbo, ciągłym lub segmentowanym – posiadają one diamentowy wieniec z wytłoczeniami w bocznej powierzchni. Dzięki temu praca z nimi jest szczególnie szybka.
Praca za pomocą tarcz diamentowych
Każda tarcza diamentowa zawiera na opakowaniu i / lub w opisie na jej powierzchni podstawowe informacje dotyczące jej specyfikacji. Przede wszystkim Określamy tam rodzaj materiałów, do których ją przeznaczamy. Czy można nią pracować na sucho czy tylko na mokro, jaka jest dopuszczalna jej prędkość obwodowa, to jaki otwór wewnętrzny i średnica zewnętrzna. Cięcie na mokro zalecamy praktycznie w każdej sytuacji. Zwiększa się dzięki temu żywotność tarczy, poprawia szybkość cięcia. Woda wypłukuje powstający przy pracy pył, nie pozwala na zanieczyszczenie otoczenia.
Pozwala to na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody a dzięki temu efektywność pracy może wzrosnąć nawet o 1/4. Jednak w niektórych sytuacjach materiały budowlane, na przykład łatwo nasiąkliwe lub ogniotrwałe nie powinny mieć styczności z wodą. Wtedy należy sięgnąć po tarcze diamentowe przeznaczone do pracy na sucho.